niedziela, 15 stycznia 2012

Spór o banana - Velvet Underground v. Warhol FoundationZespół Velvet Underground złożył pozew przeciwko Fundacji Andy'ego Warhola o naruszenie prawa do części okładki widocznej powyżej. Sam Andy Worhol był pomysłodawcą okładki zespołu, pierwotnie okładka ta była również naklejką, która można było "obrać" jak normalnego banana. Projekt ten został wykorzystany przez Velvet Underground (to czy ten projekt został podarowany zespołowi będzie między innymi przedmiotem sprawy) i stał się symbolem jednej z najbardziej znanych płyt zespołu. Sam banan nigdy nie zotał zarejestrowany ani jako utwór ani jako znak towarowy.
Zespół zwracał wcześniej uwagę fundacji na bezprawność udzielania przez nią licencji na to oznaczenie, jednak bez skutku. Pozew jest reakcją na udzielenie licencji przez fundację na rzecz firm produkujących akcesoria do produktów korporacji Apple.

W samej treści pozwu Velvet Undergroud powołuje się na szeroką rozpoznawalność swojej okładki.
The symbol has become so identified with The Velvet Underground ... that members of the public, particularly those who listen to rock music, immediately recognize the banana design as the symbol of The Velvet Underground

Sprawa jak dla mnie wyjątkowo ciekawa ze względu na sam przedmiot. Smaczku całej sprawie dodaje informacja że w sprawie tej samej płyty toczył się już spór sądowy. Poprzednio jednak chodziło o tył płyty, gdzie bezprawnie został wykorzystany wizerunek Erica Emersona.

Sam pozew dostępny jest na stronie Justia.com
Sprawa została opisana między innymi na Billboard.bizz
oraz RollingStone.com

Źródła grafik

Brak komentarzy: