niedziela, 15 stycznia 2012

SOPA cz.2 - ciekawostki z ostatnich dni.

Nawiązując do mojego ostatniego wpisu odnośnie SOPA, debata w internecie cały czas trwa.

W ramach debaty The Guardian udostępnił na YouTube animację, która podobnie jak film TotalBiscuit wyjaśnia w prosty sposób czym jest SOPA i jakie niesie ze sobą zagrożenie dla internetu jaki znamy. Animacja dostępna jest między innymi na stronie The Guardian.

W ramach protestu przeciwko SOPA powstał pomysł wyłączenia na pewien okres czasu popularnych stron internetowych w sieci. Aktualnie taka akcja została zapowiedziana przez jeden z większych portali do dzielenia się ciekawymi treściami w internecie Reddit .
Wyłączenie Reddit z internetu zapowiedziane zostało na 18 stycznia i trwać ma 12 godzin.
Nad dołączeniem do akcji zastanawiają się takie portale jak Wikipedia, Google, Amazon, Yahoo! Facebook czy Twitter. Jeśli akcja na taką skalę zostałaby zrealizowana na pewno debata i świadomość społeczna na temat SOPA, rozrosłaby się w szybkim tempie.
Więcej na ten temat na YouTube na kanale TYT Network, czy też na stronie TIME

Dodatkowo w ramach protestu przeciwko SOPA, wielkie koncerny internetowe (m. in. google, amazon, Yahoo!, ebay, paypal) utworzyły platformę do walki przeciwko SOPA i innym projektom ustaw szkodliwym dla internetu. Więcej na stronie Netcoaliton

Na zakończenie kilka ciekawych oraz zabawnych treści odnośnie SOPA :)

Dan Bull brytyjski muzyk stworzył utwór SOPA Cabana, dostępny na YouTube w ramach swojej krytyki SOPA. Sama inicjatywa ze względu na sposób przekazu z pewnośćią zwróci uwagę większej ilośći osób na temat SOPA.

Jamie Lee Curtis Taete w swoim wpisie na vice.com prześwietlił stronę kongresmena będącego autorem kontrowersyjnej ustawy. Wynikiem tego sprawdzianu jest konkluzja, że strona autora SOPA, sama podpadałaby pod jej treść jako naruszająca prawa autorskie :)


EDYCJA (16.01.2012)

Uchwalenie SOPA zostało odłożone na czas wypracowania konsensusu co do jej kształtu.
Wszystko na skutek zbyt dużych kontrowersji i sprzeciwu społeczności internetowej odnośnie aktualnego brzmienia SOPA. Dodatkowo SOPA w aktualnym kształcie spotkała się ze sprzeciwem Białego Domu.

Więcej na http://www.washingtonmonthly.com/political-animal/2012_01/putting_sopa_on_a_shelf034765.php

Brak komentarzy: